logo
Sunucu Yanıt Süresi (TTFB) Nasıl Azaltılır? | Fabor Digital

Sunucu Yanıt Süresi (TTFB) Nasıl Azaltılır?

Sunucu yanıt sürelerini (TTFB) azaltmanın yollarını arıyorsanız, bunu yapmanıza yardımcı olacak çeşitli stratejiler olduğunu öğrenince rahatlayacaksınız. Bu yazımızda TTFB değerini azaltmak için uygulayabileceğiniz ipuçlarını sizler için derledik. 

TTFB (Time To First Byte) Nedir?

TTFB yani sunucu yanıt süresi, ilk bayt süresinin kısaltmasıdır. Bu ölçüm, bir ziyaretçinin sitenizi ziyaret ettiği andan görüntü oluşturmaya başladığı ana kadar geçen süreyi belirler. Başka bir deyişle, web sitesi sunucunuzun yanıt verebilirliğini değerlendirmek için TTFB'yi kullanabilirsiniz. Sunucunuzun yanıt verme hızı sitenizin genel başarısını ciddi bir şekilde etkiler. 

Üç değişken, web sitenizin sunucu yanıt süresini etkiler. Bunlar aşağıdaki soruları içerir: 

 • Bir HTTP isteğinin gönderilmesi ne kadar sürer?
 • Sunucunuzun bir isteği işlemesi ne kadar sürer? 
 • Sunucunuzun ilk baytı web tarayıcısına yanıtlaması ne kadar sürer? 

Web sitenizin sunucu yanıt süresi, bir HTTP isteği ile başlar. Sunucunuzun isteği alma süresi, DNS aramasının ne kadar sürdüğüne, sunucu mesafesine, ziyaretçinin ağının ne kadar hızlı olduğuna ve bağlantıdaki kesintilere bağlı olarak değişebilir.

Sunucunuz isteği aldıktan sonra işleyecek ve bir yanıt oluşturacaktır. Ardından, sunucu yanıtı site ziyaretçisine gönderir. Bunun ne kadar hızlı gerçekleşeceği sunucu ve kullanıcı ağ hızına bağlı olarak çok yönlülük gösterir.

TTFB (Time To First Byte) Nasıl Ölçülür?

TTFB'yi azaltmanız gerekip gerekmediğini bilmek için onu ölçmelisiniz. Web sitenizin TTFB değerini kontrol etmenin birkaç yolu bulunmaktadır.

İlk durumda, üçüncü taraf bir web sitesini kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu, web sitenizin performansı hakkında ek bilgiler edinmek için mükemmel bir fikirdir.

Alternatif olarak, Chrome'un konsolundaki ağ sekmesini ziyaret ederek web sitenizin TTFB değerii hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

TTFB Neden Önemlidir?

TTFB'nin önemli olmasının birincil nedeni, genel sayfa hızınıza önemli derecede katkı sağlamasından kaynaklanmaktadır. Sayfa yükleme hızının yavaş olması genellikle daha yüksek hemen çıkma oranına neden olmaktadır.

Ayrıca bir sayfa ne kadar hızlı yüklenirse, kullanıcı deneyimi site ziyaretçileri için o kadar keyifli olur. Bu nedenle ziyaretçileri memnun etmek istiyorsanız, TTFB'nizin optimize edildiğinden emin olmak için bu değeri kontrol etmelisiniz.

TTFB'yi azaltmayı öğrenmenin bir zorunluluk olmasının birçok nedeninden biri de budur. TTFB'niz ayrıca önemli web verileri puanlarını etkiler, bu nedenle TTFB'yi iyileştirmek için çalışarak bu durumda da olumlu bir etki görebilirsiniz. 

İyi Bir TTFB Değeri Nedir?

Google'a göre, sunucu yanıt süresi 600 msden az olmalıdır. TTFB'niz bu değeri aşarsa, durum kaçınmak isteyeceğiniz başarısız bir denetimle sonuçlanacaktır. Sunucu yanıt süresini 200 ms altında tutmanız en iyi seçenektir.

Bazı web sitesi analizleri yaptığınızı ve sitenizin daha yavaş bir TTFB değerine sahip olduğunu fark ettiğinizi varsayalım. Sorunu anlayarak ve bir düzeltme uygulayarak, site ziyaretçilerinizin sayfanızı ziyaret ettiklerinde hemen çıkmalarına neden olan yönetilebilir bir deneyim yaşayacağından emin olabilirsiniz.

Yavaş TTFB'ye Ne Sebep Olur?

Peki, yavaş TTFB'den sorumlu olan nedir? Standartlara uygun performans gösterdiklerinden emin olmak için web sitenizin bu farklı yönlerini incelemeyi düşünmelisiniz: 

 • Kötü ağ bağlantısı,
 • Yüksek web sitesi trafiği, 
 • Kötü veritabanı bağlantısı, 
 • Sunucu yapılandırma sorunları,
 • Zayıf DNS yanıt süresi.

Sunucu Yanıt Sürelerini (TTFB) Nasıl Azaltırsınız?

Artık yavaş TTFB'ye neyin sebep olduğunu öğrendiğinize göre, onu nasıl azaltacağınıza geçelim. İşte TTFB'nize destek vermenin altı somut yolu:

 • Önbelleğe almayı uygulayın. 
 • Sayfa yönlendirme sayısını azaltın.
 • Web barındırıcınıza dikkat edin.
 • Her şeyi güncel tutun. 
 • Bir içerik dağıtım ağının web siteniz için uygun olup olmadığını düşünün. 
 • DNS'e yatırım yapın. 

Fabor Digital Daima Yanınızda

Teknoloji ve yazılım alanındaki gelişmeleri yakından takip etmek için Fabor Digital’i takipte kalın!

Fabor Digital | Sizi Arayalım Yazısı Light