logo
Substack ve WordPress Arasındaki Fark Nedir? | Fabor Digital

Substack ve WordPress Arasındaki Fark Nedir?

Herhangi bir e-posta bültenine abone olduysanız muhtemelen Substack'i de görmüşsünüzdür. Ancak WordPress'in (WP) birçok benzer özelliğe sahip olduğunu ve bu özelliğin onu WordPress kullanıcıları için mükemmel bir seçenek haline getirdiğini biliyor muydunuz? Substack ile WordPress'i karşılaştırmak, işletmeniz için hangisinin daha doğru olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu yazımızda, Substack ve WordPress arasındaki artıları, eksileri, farklılıkları ve benzerlikleri sizler için derledik.

Substack'i Nasıl Kullanıyorsunuz?

Substack, abonelere verimli bir şekilde e-posta bültenleri göndermenizi sağlayan bir platformdur. Kullanımı kolay arayüzü ve kullanıcıların gönderilerini internet üzerinden yayınlayabilmesi sayesinde daha çok ivme kazanmıştır. Substack bağımsız çalışan ve içeriklerini dijital olarak yayınlamak isteyen serbest yazarlar, gazeteciler ve yaratıcılar için popüler bir seçimdir. Substack, kullanıcıların çevrimiçi olarak yaşayabilecekleri bir yer sağlarken, kullanıcıların fikri mülkiyetlerine sahip olmalarını sağlar .

Substack e-posta haber bültenleri doğrudan abone listenize iletilir. Yine de, okuyucuların içeriğinizi ücretsiz olarak incelemesine izin verirseniz, biyografideki bağlantınıza ekleyebileceğiniz Substack bağlantınızı ziyaret ederek geçmiş çalışmalarınıza da göz atabilirler. Ziyaretçiler daha sonra bağlantıya tıklar, bunu yapmadan önce abone olabilir veya içeriği okuyabilirler. Ziyaretçiler içeriği okumayı seçerlerse, yayınladığınız tüm haber bültenlerine tek erişilebilir konumdan ulaşabilirler. 

Substack yalnızca yazılı içerik için değildir. Platform yorumlara izin verdiği için abonelik podcast'i oluşturabilir, videolar yükleyebilir ve topluluk oluşturabilirsiniz.

WordPress'i Nasıl Kullanıyorsunuz?

WordPress bir içerik yönetim sistemidir. Popüler olmasının nedenleri arasında açık kaynak olması, sitenize işlevsellik katan çok sayıda eklenti sunması ve kodlama deneyiminiz olsun ya da olmasın, başlamayı kolaylaştıran şablonlar içermesidir. Bu nedenle WordPress, içerik oluşturmak ve yayınlamak için en iyi CMS seçeneklerinden biridir.

Zaten bir WordPress siteniz varsa, e-posta bültenlerinizi platform aracılığıyla göndermeyi düşünebilirsiniz. Ancak Substack daha çok e-posta bülteni merkezli olduğundan, süreç farklı görünecektir. 

WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır, bu nedenle başlamak kolaydır.

Substack ve WordPress Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

Her ikisi de işletmenizin benzer hedeflere ulaşmasına yardımcı olabilir, bu yüzden benzerliklerini yakından inceleyelim.

Her iki dijital yayıncılık platformu da okuyucu kitlenizle hızlı ve verimli bir şekilde içerik paylaşmanıza olanak tanır. Ayrıca, içeriğin çevrimiçi olarak kalması için bir yer sağlarlar, ancak bunun nasıl göründüğü platforma göre değişir. 

Ek olarak Substack ve WordPress, ücretli üyelik abonelikleri satmak isteyip istemediğinize karar vermenize olanak tanır. 

Substack ve WordPress Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bazı benzerliklere rağmen WordPress ve Substack, e-posta haber bültenleri gönderme becerilerinde örtüşen farklı platformlardır. WordPress bir CMS ve web sitesi oluşturucudur, bu nedenle içeriğinizin nasıl göründüğü üzerinde Substack ile olduğundan çok daha fazla kontrole sahipsiniz demektir.

Substack bir CMS olmadığı için, WordPress'in parlamasını sağlayan pek çok özelliğe sahip değildir. Substack genellikle bir site oluşturucu ile elde edeceğiniz tüm işlevlere sahip değildir, ancak birincil hedefiniz e-posta bültenleri göndermek ise, bunun bir önemi olmayabilir.

WordPress, işletmenize dijital bir açılış sayfası sunmaktan e-posta haber bültenleri göndermenize olanak tanıyan eklentiler aracılığıyla arama motoru optimizasyonunu artıracak yollar sağlamaya kadar her şeyi yapabilir. Substack’in ise birincil amacı haber bültenleri göndermektir. Substack ile çalışmayı seçerseniz, içeriğinizin çevrimiçi olarak yer aldığı ve paylaşabileceğiniz bir URL'iniz olur, ancak muhtemelen yine de bir işletme web sitesi oluşturmanız gerekir.

Fabor Digital Daima Yanınızda

Teknoloji ve yazılım alanındaki gelişmeleri yakından takip etmek için Fabor Digital’i takipte kalın!

Fabor Digital | Sizi Arayalım Yazısı Light