logo
SEO Trendleri 2022 | Fabor Digital

SEO Trendleri 2022

Pazarlamacılar için dijital pazarlama trendlerinin zirvesinde kalmak çok önemlidir ve SEO uygulamaları da bu hususta büyük bir yere sahiptir. Yapay zekalı yeni algoritmalar, sesli aramalar, zengin sonuçlar… SEO dünyası sürekli olarak değişiyor. Bu yeniliklere ayak uydurmak ise dijital dünyada son derece mühim bir detaydır. Bu nedenle de SEO trendleri bilinmeli ve pazarlama stratejileri bunlara göre güncellenmelidir.

2022 İçin SEO Trendleri Nelerdir ?

Bu sene mutlaka uygulamanız gereken SEO trendleri şunları içerir:

Erişilebilirlik

Sitemizi daha görünür hale getirmeyi düşündüğümüzde, görme veya işitme sorunu olanlar da dahil olmak üzere her türlü ihtiyacı düşünmek zorundayız. Pazarlamacılar, erişilebilirliğin öneminin giderek daha fazla farkına varıyor. Bu yüzden erişilebilirlik konusu 2022 SEO trendleri arasında yer alıyor. Web sayfanızın içeriğinin, ürünlerinizin ve hizmetlerinizin işlevsel çeşitlilik ile kullanıcılara erişmesini mümkün kılmak, yalnızca arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunar. Sonuç olarak web sayfanızın erişilebilirlik denetimini yapmak, günümüzde bir gereklilik haline geldi.

Sesli Aramalar

SEO trendleri arasında yer alan sesli aramanın popülaritesi artmaya devam ediyor. Tüketicilerin yaklaşık yüzde 60’ının bunu çoğunlukla Google, Siri ya da Alexa gibi asistanlar aracılığı ile yerel işletmeler hakkında bilgi bulmak için kullandıkları düşünülüyor. Profesyonellere göre sesli arama, gelecekte arama sorgularının çoğunluğu haline gelecek.

Video İçerik

SEO stratejinize henüz video eklemediyseniz, 2022 bunu gerçekleştirmenin tam zamanı. TikTok ve YouTube gibi platformlar sayesinde video formatının popülaritesi bir hayli artış gösterdi. Video içeriğinizin görünürlüğünü artırmak maksadıyla, içeriğinizle ilgili anahtar kelimeler ve hashtag’ler kullanarak kanalınızın ve videolarınızın açıklamasını optimize edebilirsiniz.

Semantik Aramalar

Arama motorları optimize edilmiş anahtar kelimelere odaklanmak yerine, kullanıcı amacını ve farklı terimler arasındaki ilişkileri anlama konusunda daha yetenekli hale geliyor. Bu nedenle belirli anahtar kelimeler için optimizasyon yapmak yerine, bilgilerin alaka düzeyine, birincil ve ikincil anahtar kelimeler grubuna odaklanmak giderek daha önemli oluyor. Siz de web sayfanızda semantik kelimelere yer vererek, arama sonuçlarında üst sıralara yükselebilirsiniz.

Fabor Digital | Sizi Arayalım Yazısı Light