logo
Google My Business Kullanım Önerileri | Fabor Digital

Google My Business Kullanım Önerileri

Google My Business Google tarafından sunulan ücretsiz bir uygulamalıdır. Şirketlerin ve işletmelerin Google’da herhangi bir ücret ödemeden veya bütçe ayırmadan daha fazla görünür olmanızı sağlar. Bu sisteme kaydolan işletmeler, arama motorlarında daha fazla görünür ve daha ulaşılabilir olur. Bu doğrultuda da sizlere tamamen ücretsiz bir şekilde daha fazla insana ulaşabilme olanağı sunulur. Google My Business sayesinde işletmeniz için daha birçok önemli avantaj elde edebilirsiniz. Tüm bu avantajlar için bu aracın en iyi şekilde kullanılması, daha da önemlisi ne olduğunun iyi bilinmesi gerekir. 

Google My Business Nedir ? 

Google My Business nedir ve nasıl kullanıldığında daha etkili olur, işletmeler tarafından mutlaka bilinmelidir. Bir tür kayıt sistemi olan bu Google aracı, kaydolunan ve insanların sizin varlığınızdan haberdar olmasını sağlayan bir sistemdir. İnsanlar herhangi bir alanda arama yaptıklarında eğer bu alanda çalışan bir işletmeyseniz sizler daha öncelikli olarak sonuçlarda çıkarsınız. Çünkü bu kayıt sisteminde adresiniz, iletişim numaralarınız ve çalışma saati gibi önemli bilgiler yer alır. Bu da hem güvenilirliğinizi artırır hem de insanlar sizin fiziksel olarak var olan bir işletme olduğunuzdan emin olur. Ayrıca Google My Business sayesinde sizlerden hizmet alan müşteriler yorum ve puanlama yaparak deneyimlerini diğer potansiyel müşterilerle de paylaşır. 

Google My Business’ın Sıralama Algoritması Nedir ? 

Google üzerinde işletmelerin sıralamaları belirlenirken birçok önemli detay dikkate alınır. Google algoritması oldukça önemli bir sisteme sahiptir ve bu sayede de işletmeler arasında sıralama ölçütleri belirlenir. Google işletmenizin sıralamadaki yerini belirlerken aşağıda yer alan detaylara dikkat eder;

  • Yapılan aramalarla olan alaka düzeyi
  • Kullanıcıların arama yaptığı yer ile işletmenizin mesafesine
  • İşletmenize dair verilerin ve bilgilerin belirgin ve güncel olmasına 

Genel olarak işletmenizin Google’da üst sıralarda yer alması yukarıdaki konulara bağlıdır. Bunların arasında işletme bilgilerinin güncel ve belirgin olması özellikle dikkat çeker. Bunun için işletmelerin mutlaka işletmesine dair bilgileri her daim güncel tutması, görsellerle zenginleştirmesi ve olabildiğince şeffaf olması gerekir. 

Google My Business ’ın Avantajları Nelerdir ? 

Google My Business’ın avantajları işletmeler için oldukça fazladır. Özellikle doğru şekilde kullanıldığında ve bu araçların hakkı verildiğinde çok daha avantajlı sonuçlar elde edilir. Buna göre Google My Business kullanım avantajları: 

İşletmeniz Yerel Liste ve Haritalarda Görünür

Yerel liste olarak ifade edilen şeyler, kullanıcıların arama yaptıklarında bulundukları bölgede yer alan işletmelerin listelendiği yerdir. Yerel listelerde yer almak müşteri potansiyelinizi ciddi oranda artırır. Bu aşamada tek yapmanız gereken kaydolurken işletme bilgilerinizi doğru ve güncel biçimde girmektir. 

Kullanıcılar İşletmeniz Hakkında Yorum Yapabilir

Kullanıcıların işletmeniz hakkında yapacağı olumlu yorumlar hem güvenilirliğini hem de müşteri kitlenizi artırır. Ayrıca Google yeni politikasına göre daha fazla müşteri yorumu ve puanı alan işletmelerin sıralamadaki yeri de yükselmektedir. Ayrıca yapılan olumlu ve olumsuz yorumlara cevap vermeniz ve insanlara yardımcı olmanız da önemli bir etkendir. 

İşletmenizin SEO’su İçin Faydalıdır

Google My Business işletmeler için lokal SEO aşamasında da faydalıdır. Bu sayede yerel işletmeler kendi anahtar kelimelerinde bölgelerinde üst sıralara çok daha kolay bir şekilde çıkabilir. Ayrıca seçtiğiniz anahtar kelimelerde daha çok yerel rakiplerle mücadele etmeniz gerekir. Google My Business araçlarını kullanmadığınızda yerel aramalarda üst sıralarda çıkmak için daha fazla para ve zaman harcamanız gerekir. 

Google My Business Kaydı Nasıl Oluşturulur ? 

Google My Business hesabı oluşturmak oldukça basittir. Bunun için işletmelerin yalnızca bir Gmail hesabına ihtiyacı vardır. Zaten tamamen ücretsiz olan bu sistemde kayıt oluştururken de herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Gmail adresinizle oturum açmanız ve sonrasında sizlerden istenen adres, sektör bilgisi, web adresi gibi alanları doldurmanız gerekir. Bu aşamada isterseniz işletmenizin konumunu da ekleyebilirsiniz. Bu kullanıcıların işini kolaylaştırdığı için onların üzerinde olumlu etki yaratacaktır. 

Bu adımları yaptıktan sonra sistem sizlerden bir doğrulama yapmanızı isteyecektir. Bunun için sizlere bir zarfta doğrulama kodu gönderilecektir. Gelen zarfta yer alan kod ile istenen doğrulamayı yaptıktan sonra Google My Business kaydı için yapılması gereken tüm işlemleri yapmış olursunuz. Doğrulama sonrasında istediğini gibi Google aramalarda ve Google Haritalarda işletmenizi aktif hale getirebilir ve bu araçların avantajlarından yararlanabilirsiniz. Google My Business kaydı için hemen teklif alın.

Fabor Digital | Sizi Arayalım Yazısı Light