logo
GitHub Nedir ve Ne İçin Kullanılır? | Fabor Digital

GitHub Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Hiç kullanmadıysanız GitHub sizlere kafa karıştırıcı gelebilir. Bir bulut depolama sitesi mi? Programcılar için bir sosyal ağ sitesi mi? Kod paylaşım sitesi mi? Tüm bu soruların cevabı evet ve çok daha fazlası.

Geliştiricilerin işbirliği yapmasına, kaynak kodunu yönetmesine, hataları izleyip düzeltmesine ve güçlü işbirliği araçlarıyla daha hızlı, daha iyi yazılımlar oluşturmasına nasıl yardımcı olabileceğini keşfedeceğiniz blog yazımızı sizler için derledik.

GitHub Nedir?

GitHub geliştiricilerin kod dosyalarını paylaşmasını ve diğer geliştiricilerle açık kaynak projeler üzerinde işbirliği yapmasını kolaylaştırır. Ayrıca GitHub, geliştiricilerin açık bir şekilde ağ kurabilecekleri, işbirliği yapabilecekleri ve çalışmalarını sunabilecekleri bir sosyal ağ sitesi olarak hizmet vermektedir.

GitHub, kurulduğu 2008 yılından bu yana milyonlarca kullanıcı edinmiş ve işbirlikçi yazılım projeleri için başvurulacak bir platform haline gelmiştir. Bu ücretsiz hizmet, kod paylaşmak ve başkalarıyla gerçek zamanlı olarak çalışmak için çeşitli yararlı özelliklerle birlikte sunulmaktadır.

GitHub, kodla ilgili işlevlerine ek olarak kullanıcıları kendileri için kişisel bir profil ve marka oluşturmaya teşvik eder. Herhangi birinin profilini ziyaret edebilir ve hangi projelere sahip olduklarını ya da hangi projeye katkıda bulunduklarını görebilirsiniz. Bu durum, GitHub'ı programcılar için bir tür sosyal ağ haline getirir. GitHub yazılım ve web sitesi geliştirmeye işbirlikçi bir yaklaşımı teşvik eder.

GitHub Nasıl Çalışır?

GitHub kullanıcıları hesap oluşturur, dosya yükler ve kodlama projeleri oluşturur. Ancak GitHub'ın asıl işi, kullanıcılar aralarında işbirliği yapmaya başladığında gerçekleşir.

Herkes bağımsız olarak kod yazabilse de, geliştirme projelerinin çoğunu ekipler oluşturur. Bazen bu ekiplerin hepsi aynı anda tek bir yerde bulunur, ancak daha sıklıkla eşzamansız olarak da çalışırlar. Dağıtılmış ekiplerle işbirlikçi projeler oluşturmanın birçok zorluğu vardır. GitHub, bu işlemi birkaç farklı şekilde çok daha basit hale getirir.

İlk olarak, tüm kod ve belgeler tek bir yerde toplanır. Bu, bir projeye katkıda bulunmak isteyen herkes için erişimle ilgili sorunlarını sınırlar. Her havuz ayrıca, proje hedeflerini ve kurallarını özetlemeye yardımcı olacak talimatlar ve diğer ayrıntıları içerir. Kodlama, teknik olmayan çoğu insanın düşündüğünden daha yaratıcı ve soyuttur. Örneğin, iki geliştiricinin farklı kod parçaları üzerinde çalıştığını varsayalım. Bu iki kod parçası birlikte çalışmalıdır. Ancak bazen bir kod parçası diğer kodun başarısız olmasına neden olabilir. Veya bir kod parçası, diğer kodun çalışma şekli üzerinde beklenmeyen bir etkiye sahip olabilir.

GitHub, her iki dosyanın da ana dalının nasıl değiştireceğini göstererek bu sorunları çözer. Değişiklikleri zorlamadan önce bu hataları yakalayarak kodlama sürecini daha verimli hale getirir.

GitHub ayrıca değişiklikleri izlemeyi ve bir projenin önceki sürümlerine geri dönmeyi kolaylaştırır. Bunu açıklamak için GitHub'ın temel aldığı teknoloji olan Git'i ve sürüm kontrolünü anlamanız gerekmektedir.

Git Nedir?

Git, dosya revizyonlarını yönetmek ve izlemek için kullanılan açık kaynaklı sürüm kontrol yazılımıdır. Git'i herhangi bir dosya türüyle kullanabilirsiniz, ancak Git çoğunlukla kod dosyalarını izlemek için kullanılır.

Git, yazılım geliştirmede en yaygın kullanılan sürüm kontrol sistemidir ve GitHub, hizmeti için bu teknolojiyi, dolayısıyla da bu adı kullanır.

Sürüm Kontrolü Nedir?

Daha önce bir tür sürüm kontrolü ile çalışmış olabilirsiniz. Örneğin, Google Dokümanlar'da ya da diğer Google Workspace araçlarında farklı zamanlarda dokümanda yapılan değişiklikleri görüntüleyebileceğiniz bir "Sürüm Geçmişi" aracı bulunmaktadır. Microsoft Office, Değişiklikleri İzle" özelliği ile benzer bir yapıya sahiptir.

Gelişmiş sürüm kontrolü, özellikle işbirlikçi projeler olmak üzere yazılım projeleri için gereklidir.

Sürüm Kontrolü Kodlama İçin Neden Yararlıdır?

Yazılım oluştururken geliştiriciler, özellik eklemek ve hataları düzeltmek için kodları sık sık ve aynı anda günceller. Herhangi bir sorunun kullanıcıları doğrudan etkileyeceğinden, bu değişiklikleri doğrudan kaynak kodunda yapmak mantıklı olmaz. Bunun yerine, geliştiriciler kendi kod kopyalarıyla çalışır ve ardından kod kapsamlı bir şekilde test edildikten sonra ana kod tabanına eklenir.

Her şey yolunda gözükse de katkıda bulunan birden çok kişiyle işler hızla karışabilir. Bu, özellikle herkesin katkılarını tek bir birleşik kod tabanında birleştirmenin veya kimin hangi değişikliklere katkıda bulunduğunu görmenin bir yolu yoksa doğrudur. Her değişikliğin de izlenmesi ve saklanması gerekir. Bu, bir şey bozulduğunda ve geliştiricilerin önceki bir sürümü geri izlemesi ve geri yüklemesi gerektiğinde yardımcı olur.

GitHub Ne İçin Kullanılır?

GitHub, yazılım geliştiricilerin ve mühendislerin bulutta ücretsiz olarak uzak, halka açık depolar oluşturmasına olanak tanır. Depo ya da kısaca repo, bir kodlama projesinin dosyaları ve her dosya için olan revizyon geçmişidir.

GitHub'da bir depo kurduktan sonra çalışmanızı cihazınıza kopyalayabilir, dosyaları yerel olarak ekleyebilir, değiştirebilir ve ardından değişikliklerinizi herkes için görüntülendiği depoya geri gönderebilirsiniz.

Fabor Digital Daima Yanınızda

Teknoloji ve yazılım alanındaki gelişmeleri yakından takip etmek için Fabor Digital’i takipte kalın!

Fabor Digital | Sizi Arayalım Yazısı Light