logo
Etkili İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılmalıdır ? | Fabor Digital

Etkili İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılmalıdır ?

İçerik pazarlama şirketlerin ve markaların hedef kitlesi için oluşturdukları içerikleri, stratejik bir şekilde onlara ulaştırmak için yaptıkları çalışmaları kapsar. Teknolojinin ve internet dünyasının gelişmesi ile birlikte artık her şey dijital ortama aktarılmış ve insanlara bu yolla ulaşılmaya çalışılmıştır. Artık reklam ve tanıtım çalışmaları için bile dijital ortamlar kullanılmaya başlamıştır. Durum böyle olunca markaların ve şirketlerin hedef kitlelerini etkilemek adına doğru içerik stratejilerine ihtiyacı doğmuştur. 

İçerik Pazarlaması Nedir ?

İçerik pazarlaması nedir konusunun iyi bilinmesi etkili içerik pazarlaması yapılmasına olanak sağlar. Bu yüzden öncelikle bu ifadenin ne anlama geldiğinin bilinmesi gerekir. İçerik pazarlaması hedef kitleyi etkilemek, onlarla iletişime geçmek ve genel anlamda onlara ulaşabilmek adına oluşturulan içeriklerle oluşturulan bir stratejidir. İçerik pazarlamasında temel konu, kitlelerin değer verdiği unsuru bulmak ve buna göre içerikler oluşturulmasıdır. İçerik pazarlaması için genel olarak insanların son yıllarda en çok tercih ettiği sosyal medya araçları, bloglar, webinarlar ve e-kitap gibi seçenekler tercih edilir. Bu araçlar sayesinde daha fazla kitleye aynı anda ulaşım amaçlanır ve doğru stratejiler sayesinde de bu etkili bir şekilde gerçekleştirilebilir. 

İşletmeler İçin İçerik Pazarlama Neden Önemlidir ?

İçerik pazarlama stratejileri halen işletmeler tarafından yeterince anlaşılmamış olsa da aslında son derece önemlidir. Özellikle reklam ve tanıtım için kullanılan diğer yöntemlerin yüksek maliyetli, uğraştırıcı ve daha fazla zaman aldığını düşünürsek içerik pazarlama stratejileri büyük avantaj sağlar. İçerik pazarlaması şirketlerin ölçeklendirilebilir, tahmin edilebilir ve masrafsız olarak yönetilmiş trafikleri üzerinde kurgulanır. Bu da her ay yatırım yapma durumunu ortadan kaldırır. 

Dijital pazarlama kapsamında sunulan bu hizmet sayesinde aynı zamanda diğer pazarlama kanalları da desteklenir. Özellikle sosyal medya hesaplarının pazarlanması noktasında SEO çalışmaları için ek iç linkleri de oluşturur. Bu hizmet kapsamında ayrıca sitenizde yer alan kaliteli içeriklerle arama motorlarında daha fazla görünmeniz ve doğru bir imaj yaratmanız sağlanır. 

İçerik Pazarlama Stratejisine Nereden Başlanır ?

İçerik pazarlaması etkili ve başarılı olsun istiyorsanız doğru bir stratejiye ihtiyacınız var demektir. Başarılı bir içerik pazarlama stratejisinde yola çıkış noktası iki temel adımdan oluşur. Bunlar;

  • Hedeflerin tanımlarının yapılması 
  • Görevlerin tanımlarının yapılması 

Genel olarak bu iki temel unsurun içerik pazarlama stratejisinin anahtar elemanı olduğunu ifade edebiliriz. Bu temel unsurlar ne tür içerikler üretmeniz gerektiği noktasında sizlere kılavuz görevi görür. 

Bir İçerik Pazarlamasını Başarılı Yapan Etkenler

İçerik pazarlama stratejisi kapsamında içerik üretimi yapılırken plan yapılır, üretilir, analiz edilir ve dağıtılır. Öncelikle içerikle birlikte verilmek istenen mesaj belirlenir ve bu doğrultuda da içeriğin formatına karar verilir. Bunun yanı sıra içerik pazarlama işlem adımları aşağıdaki gibi gerçekleştirilir;

  • Kullanılacak olan anahtar kelimenin araştırılmasının yapılması 
  • Arama motoru optimizasyonu için analizin yapılması 
  • İnternette yer alan forum sitelerinin takip edilmesi 
  • İnternette yer alan haberlerin takip edilmesi 
  • Satış destek bölümlerinde yer alan sıkça sorulan soruların takip edilmesi 
  • Müşterilerin talep ve isteklerinin neler olduğunun ortaya çıkarılması 
  • Şikayetlerin ve sorunların analiz edilmesi 
  • İlgi gören ve popüler olan sosyal medya içeriklerinin incelenmesi 

Etkili ve kaliteli içerik pazarlama için işletmelerin profesyonel destek alınması çok daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlar. İçerik pazarlama ajansı olarak görev alan profesyonel ekipler sizlere bu alanda en iyi desteği sunacak ve yardımcı olacaktır. 

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır ?

Markaların ve işletmelerin potansiyel veya mevcut olan müşterilerine ulaşabilmek adına oluşturdukları her türlü yazınsal, görsel ve işitsel içeriklerin tamamı içerik pazarlamasının konusudur. İçerik pazarlamaları dolaylı bir şekilde markalara kazanç sağlar. Bu yüzden içerik pazarlaması yapılırken mevcut ve potansiyel müşterilere daha fazla ulaşacak ve satışa teşvik edecek detaylara yer verilir. Özellikle müşterilerin yaşam tarzı, istekleri, beklentileri dikkate alınır. Son yıllarda tüketiciler daha çok samimi ve doğal olan içeriklerden hoşlanmaktadır. Bu noktada özellikle kendilerine direk yöneltilen reklamlardan ziyade öneri ve daha teşvik edici içerikler daha fazla dikkatini çekmektedir. 

Etkili içerik pazarlama stratejisi belirleme ve buna yönelik yapılan içerik çalışmalarında daha başarılı sonuçlar elde etmek için, daha önce de belirttiğimiz gibi alacağınız profesyonel destek almanız daha iyi bir seçim olacak ve daha fazla yarar sağlayacaktır. İçerik pazarlama hizmeti için hemen teklif alın

Fabor Digital | Sizi Arayalım Yazısı Light