logo
Dijital Pazarlama Stratejisinde Telegram Kullanımı | Fabor Digital

Dijital Pazarlama Stratejisinde Telegram Kullanımı

Telegram, kullanıcı ile daha yakın bir ilişki kurmayı sağladığı için ayda 1000 milyondan fazla aktif kullanıcısı ile pazarlama stratejisi yürütmek adına en popüler kanallardan biri haline geliyor. Çoğu kişi Telegram’a güveniyor ve iletişim aracı olarak bu platformu tercih ediyor. Peki, dijital pazarlama stratejisinde Telegram kullanımı nasıl olmalı? Nelere dikkat etmelisiniz?

Telegram’da Nasıl Pazarlama Yapabilirsiniz?

Ağırlıklı olarak firmanın ait olduğu sektörle ilgili ürün ve hizmetleri sergilemek veya içerik üretmek için kullanılan Instagram ve Facebook gibi sosyal platformların aksine Telegram ile kullanıcılarla çok daha yakın etkileşim kurmak ve bir topluluk oluşturmak mümkün. Bunu yapmanın en iyi yolları şunlar:

Kanal Oluşturun

Bir Telegram kanalı ile izleyiciler, haberler, promosyonlar, yeni yayınlanan içeriklerden haberdar olabiliyorlar. Bu işlevselliğin özelliklerinden biri de tek yönlü bir mecra olmasıdır diyebiliriz. Marka, bilgiyi yayınlayan konumundadır. O halde kanallar, müşterileri markayla ilgili herhangi bir şey hakkında bilgilendirmenin bir yolu olarak çok faydalıdır.

Grup Oluşturun

Dijital pazarlama stratejisinde Telegram kullanımı söz konusu olduğunda grup oluşturmak da son derece yararlı bir hareket olacaktır. Telegram, 200.000’e kadar kullanıcıdan oluşan gruplar kurmanıza ve bunun doğru kullanımını garanti eden bir ya da daha fazla yöneticiye sahip olmanıza imkan tanır. Bir kanalın aksine gruplar, iki yönlü bir araçtır. Çünkü kullanıcılar gönderi paylaşarak, yorum yaparak ve birbirleriyle etkileşim kurarak aktif olarak katılım gerçekleştirirler. Bu, belirli bir konuyla ilgilenen ve markanın sunmuş olduğu ürün ve hizmetlerle ilgilenen bir topluluk oluşturmanın en iyi yolunun bu olduğunu anlamına gelir.

Telegram’da Dijital Pazarlama Stratejinizi Uygularken Bunları Unutmayın

Dijital pazarlama stratejisinde Telegram kullanımı ile iyi bir dijital pazarlama kampanyası yürütebilirsiniz. Bu noktada şunlara dikkat etmelisiniz:

·      Hedef kitlenizi tanıyın: Diğer herhangi bir pazarlama stratejisinde olduğu gibi bu stratejide de bazı hedefler belirlemek önemlidir. Çünkü bunlara dayanarak Telegram’da bir kanalın mı yoksa bir grubun mu daha iyi olduğuna karar vereceksiniz.

·      İçeriğinizi planlayın: Hedefler belirlendikten sonra Telegram üzerinden yayınlanacak içeriğin türünü belirlemek de son derece önemlidir. İçeriğin dağıtımında bir düzenlilik olmasına da dikkat etmelisiniz.

·     Değerli İçerik oluşturun: Kullanıcılarınızı etkilemek için tercih ettiğiniz içeriklerin fayda sağlamasına özen gösterin.

·      Telegram botlarından ve otomasyonundan yararlanın.

Fabor Digital | Sizi Arayalım Yazısı Light