logo
Bootcamp Nedir ve Ne İşe Yarar? | Fabor Digital

Bootcamp Nedir ve Ne İşe Yarar?

Teknoloji alanındaki gelişmeler ile beraber ülkemizde de teknolojiye olan ilgi artarak ilerlemektedir. Bu durum sonucunda ekiplerini büyütmek isteyen şirketler ya da teknik beceri ve yeteneklerini geliştirmek isteyen bireyler bootcamp eğitimlerine başvururlar.

Bu yazımızda bootcamp hakkında bilmeniz gereken önemli ipuçlarını sizler için detaylı olarak derledik.

Bootcamp Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bootcamp, teknoloji alanında kariyer başlangıcı yapmak isteyen bireyler için sunulan yeni nesil bir eğitim programıdır.

Bootcampler katılımcılara iş yaşamında başarılı ve doğru adımlarla kodlama yapabilmek, siber güvenlik alanında uzmanlaşabilmek ve veri bilimci olabilmek için yoğun bir eğitim programı sunmaktadır. Bootcamp hızlandırılmış bir eğitim programıdır. 

Bootcamp Eğitimine Katılmanın Avantajları Nelerdir?

  • Bootcamp eğitimleri zamandan tasarruf etmenizi sağlar.
  • Yeni bir meslek edinmenin en pratik yoludur.
  • İş bulmanıza yardımcı olur.
  • Kendinizi geliştirmenize olanak tanır.

Bootcamp Süreci Nasıl İşler?

Bootcamp eğitim programına başvurduktan sonra, bootcamp eğitiminde kullanılacak programla dili ile ilgili her bir adaya temel yazılım bilgisini ölçen değerlendirme ve yetenek testi iletilir. Testi belirli bir oranın üzerinde tamamlayan katılımcılar, katılım şartlarını karşılıyor ise bootcamp eğitim programına katılmaya hak kazanır.

Başvuru değerlendirme, teknik test ve mülakattan sonra seçilen adaylar 4 ila 8 haftalık ücretsiz ve yoğun bir eğitime tabi tutulurlar. Katılımcılar becerilerini geliştirerek, diğer yazılımcılarla network kurarak, profesyonel bir şekilde hazırlık yaparak ve becerilerini sundukları projeler üreterek işe girmeye hazır hale gelirler.

Bootcamp eğitim programlarında başarılı olan katılımcıların bazıları partner şirkette işe alınır, bazıları ise sektörde başka şirketlere yerleştirilir.

Bootcamp Hangi Yazılım Dillerini İçerir?

Bootcamp eğitim programlarında JavaScript , Python , PHP, Java, HTML, React, C#, Go, Rubet ve diğer programlama dilleri hakkında bilgiler verilir. Eğitimini başarıyla tamamlayan katılımcılar işe yerleşme şansı yakalarken, ilgili oldukları alanda kendilerini geliştirme fırsatı da yakalamış olurlar.

Bootcamp Ücretli Midir?

Bootcamp eğitimleri katılımcılar için genellikle ücretsiz olarak verilmektedir.

Bootcamp Eğitimlerine Kimler Katılabilir?

Bootcamp eğitimlerine katılmak için katılımcıların profesyonel olması gerekmemektedir. Yazılım ve teknoloji alanında kendini geliştirmek isteyen ya da iş arayan bireyler bootcamp eğitim programlarına kolaylıkla başvurabilir. 

Bootcamp Eğitimleri Ne Kadar Sürer?

Genellikle online platformlar üzerinden gerçekleşen bootcamp eğitim programları, ortalama 4 ila 8 hafta sürer. Ancak eğitim programının içeriğine ve programı düzenleyen şirkete bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterebilir.

Bootcamp Eğitiminde Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Bootcamp eğitimini daha verimli bir hale getirerek, işe alınma şansınızı nasıl artırmanıza yardımcı olacak ipuçlarını bir araya getirdik.

Öncelikle Hedefinizi Belirleyin

Hedefinizi belirlemek, isteklerinizi ya da hayallerinizi gerçekleştirebilmek için uygulayabileceğiniz en basit tekniklerden biridir. Zaman ve motivasyon düşüklüğüne neden olmaması açısından, bir hedef belirleyerek ilerlemenizi öneririz.

Eğitimlere Katılım Sağlayın

Gününüzün belirli bir bölümünü eğitim için ayırmaya hazır olduğunuzdan emin olun ve eğitimlere devamlı katılım sağlayın. İster isteğe bağlı olsun ister sabahın erken saatlerinde olsun, mutlaka planlamanızı yapıp eğitime katılın. Son olarak eğitim esnasında mutlaka not tutun.

Alıştırma Yapın ve Eğitimleri Düzenli Olarak Tekrar Edin

Bootcamp eğitim programlarında öğrendiklerinizi sağlıklı olarak zihninize yerleştirebilmeniz için en güvenilir yöntem düzenli olarak tekrar yapmaktır.

Günlük çalışmak ve düzenli pratik yapmak bootcamp eğitimleri için çok önemlidir. Bilgilerin kalıcı olması için bu eğitimleri sürekli tekrar etmek ve alıştırmalar yapmak gerekir.

Fabor Digital Daima Yanınızda

Teknoloji ve yazılım alanındaki gelişmeleri yakından takip etmek için Fabor Digital’i takipte kalın!

Fabor Digital | Sizi Arayalım Yazısı Light